Dünyanın Güzel Beldeleri

2015-02-08 07:20:00
Trabzon - Uzungöl
Trabzon - Uzungöl
Uzungöl, Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı turistik bir beldedir. Sık ormanları ve doğal güzelliği ile iç ve dış turistleri cezbetmektedir. Adını kıyısında bulunduğu gölden alır. Bu göl yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur.
Türkiye'nin yağmur ormanlarının bulunduğu, Soğanlı ve Kaçkar Sıradağları'nın birleşim yerinde bulunmaktadır. Bu bölge aynı zamanda yerkürenin ılıman bölgede bulunan en yaşlı ormanlarına evsahipliği yapmaktadır. Bol yağış ve nisbi ılıman iklimi sayesinde yılın her mevsimide yeşildir. Demirkapı ve Soğanlı dağlarında tesbit edilmiş 60'tan fazla endemik bitki bulunmaktadır. Yabanıl hayvan hayatı açısından da zengin bir çevre içerir. Bu hayvanlardan, bozayı, karaca, vaşak, dağkeçisi türleri bulunmaktadır.Uzungöl Doğal Sit Alanı, Özel Koruma Çevresi ve Tabiat Parkı gibi koruma statülerine sahiptir.
Fotoğraf: Şaban Kama Yellowstone Ulusal Parkı'nda geçiş üstünlüğü bizonların...
Yellowstone Ulusal Parkı'nda geçiş üstünlüğü bizonların...
Yellowstone Ulusal Parkı, ABD'nin Idaho, Montana ve Wyoming eyaletlerinde yer alan ulusal parkı. 1 Mart 1872'de Devlet Başkanı Ulysses S. Grant'ın imzasıyla ABD'nin ve dünyanın ilk ulusal parkı olmuştur. Yellowstone Ulusal Parkı'nın büyüklüğü yaklaşık olarak 8987 km²'dir. Amerika'nın Idaho, Wyoming ve Montana eyaletlerinin kesiştiği yerde bulunur. Büyük bir kısmı (%96) Wyoming'de olmakla birlikte %3'ü Montana ve %1 i ldaho eyaletine kadar uzanmaktadır. Özellikle içinde bulunan çok büyük gayzerleri ile tanınır. Dünyadaki sıcak su kaynaklarının yarısı burada bulunur ve sayıları 10000'i aşmaktadır. Yellowstone da 300 den fazla gayser, 290 dan fazla da irili ufaklı şelale bulunmaktadır. 
Fotoğrafta görüldüğü gibi, sınırlı bölgelerde de olsa doğanın insanlara karşı üstünlük kurması geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor.
Fotoğraf: Cameron Patrick Büyüleyici mavi ışıklarıyla Osaka...
Büyüleyici mavi ışıklarıyla Osaka...
17,220,000 nüfusuyla Japonya'nın 2., dünyanın 9. metropolü olan Osaka'nın gece ne denli büyüleyici göründüğünü anlatan harika bir fotoğraf...
Fotoğraf: Yoshihiko Wada Soğuk havanın tadını çıkaran Kutup Tilkisi
Soğuk havanın tadını çıkaran Kutup Tilkisi
Kutup tilkisi (Vulpes lagaopus veya Alopex lagopus), köpekgiller (Canidae) familyasına dahil Alopex cinsi içinde yer alan tek tür olup, arktik bölgelere özgü küçük bir tilkidir.
Bu tilkinin kürkü kışın beyaz, yazın koyu kahverengidir. Göz kamaştırıcı kürkü için avcılar tarafından rağbet görür. Kutup tilkisi uzun, bol tüylü ve dolgun kuyruğunu şiddetli soğuklarda bir atkı ya da yorgan gibi kullanır. Koku alma yetisi çok gelişmiştir. Hızlı bir koşucu, iyi bir yüzücüdür, Kuzey Kutbu'nda kış başlangıcında, mart-nisan aylarında doğru kutup tilkisi çifti gelecekteki yavruları için barınak hazırlarlar. Aslında bu barınaklar kuşaktan kuşağa miras kalır. Bazılarının 300 yıl kadar kullanıldığı saptanmıştır.
Kutup tilkisi köpekgiller arasında bir kerede en fazla yavru dünyaya getirendir. Yavru sayısı ortalama 11, bazen de 22'ye kadar çıktığı olur. Erkek tilki avlanıp yiyecekleri (küçük kemirgenler, kuşlar, bazı meyveler, leşler) yuvaya taşırken, dişi yavrularıyla ilgilenir. Yavrular aşağı yukarı 4 aylıkken yuvadan ayrılırlar. Bu süre içinde çift birlikte yaşarlar. Kutup tilkisinin insanlardan başka başlıca düşmanları vaşak ve kutup ayısıdır.
Fotoğraf: Morten Hilmer Palm Cumeyra üzerinde skydiving
Palm Cumeyra üzerinde skydiving
Palm Cumeyra Birleşik Arap EmirlikleriDubai'de Basra Körfezi içinde oluşturulan, HHCP Architects tarafından tasarlanan ve geliştirilen yapay takımadalardan birisidir. 
Palm Cumeyra palmiye ağacı şeklindedir. Cumeyra kıyısından bir köprü üzerinden geçilerek ulaşılan bir gövde üzerinden her iki yana dağılan her iki yanda 8 adet olmak üzere toplam onaltı adet kolu bulunan bir palmiye ağacı görünümünde olup etrafı hilal şeklinde bir dalgakıran ile çevrilidir. Ada, 5'e 5 km. olup 800 adet futbol sahasından daha geniştir. Ada, anakaraya 300 m uzunluğunda bir köprü ile, hilal ise gövdeye bir deniz altı tüneli ile bağlanır. Ada, Dubai kıyı şeridi uzunluğunu iki misline yükseltmiştir. Aşağıda bu denli güzel bir manzara varken skydiving keyfi katlanıyor olsa gerek...
Fotoğraf: Daniel Jacobs Düşmana teslim olmamak için topluca intihar eden şehir Ksantos...
Düşmana teslim olmamak için topluca intihar eden şehir Ksantos...
Fethiye-Kas karayolu üzerinde Fethiye'ye 46 km. uzaklıktaki Kınık Köyü'nde yer alır. Şehir, Ksantos nehri (bugün Esen Çayı) kenarındaki ovaya hakim iki tepe üzerinde kurulmuştur. İlki Esen Çayı'nın kenarından sarpça bir kayalık seklinde yükselen surla çevrili Likya akropolü; ikincisi ise kuzeydeki daha yüksek ve geniş olan Roma akropolüdür.
Ksantos kenti, birçok önemli özelliklerinin yanında tarihi en çok acılarla dolu kent olarak bilinir. Tarihçiler, kentin birçok kez yerle bir olduğunu veya yandığını fakat yeni şehrin küller arasından yeniden yeşerdigini yazarlar. 
Likya'nın başkenti olan Ksantos'un adı, Likya yazısı ile yazılmış kitabelerde ARNNA olarak geçer. Homeros, Sarpedon yönetimindeki  Ksantos'luların Troya savaşlarına katıldıklarını yazar ki bu olay şehrin en eski yazılı tarihine işaret eder. Şehir, M.Ö. 546'da Pers kumandanı Harpagos tarafından kuşatılır.  Ksantos'luların kahramanca karşı koyup direnmelerine rağmen çaresiz duruma düştüklerinde, kadın ve çocuklarını öldürüp şehri ateşe vererek insansız ve harap bir şehri Harpagos'a bırakırlar, bu toplu intihardan o sırada şehirde bulunmayan 80 aile kurtulur ki şehirlerini yeni gelen göçmenlerle yeniden kurarlar.
Fotoğraf: İbrahim Barun Havana sokaklarındaki nostaljik arabalar...
Havana sokaklarındaki nostaljik arabalar...
Küba'ya 54 yıldır uygulanan ambargo sonucunda Havana sokaklarında hala antika diyebileceğimiz araçları görmek mümkün. 
Fotoğraf: Coco Moni Rize Ayder Yaylası
Rize Ayder Yaylası
Ayder,  1300'lü yıllarda Halalılar tarafından kurulmuştur. Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km güneydoğusunda yer alan 1350 m rakımda ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı bir yayladır.
Ayder hiçbir zaman yayla olarak kullanılmamıştır, Ayder'i Halalılar dinlenme amaçlı kullanmışlardır. Halalılar, Hala Köyünden yaylalarına (Kavrun, Ceymakçur, Paákçur) göç ederken Ayder'de kaplıcada dinlenirlerdi. Kaplıcanın geçmişi 1700'lü yılları bulunmaktadır.
Başlangıçta Halalılar'ın yazın çayır biçerek, büyükbaş hayvanlarının kışlık ot ihtiyacını sağlamak amacıyla kullanılmaktayken, turizm merkezi olmasıyla bu vasfını büyük ölçüde kaybetmiş pansiyonculuk ve gelen turistlere hitap eden hediyelik eşya mağazaları temel geçim kaynağı haline gelmiştir.
Fotoğraf: Soner Eker Iguazú Şelalesi
Iguazú Şelalesi
Iguazú Şelalesi 1.320 km uzunluğunda, Güney Amerika'da bulunan  bir nehirdir. İsmi Yguazu kelimesinden (Guarani dilinde Büyük su) gelir.
İki farklı nehrin (Irai ve Atuba) Curitiba şehri yakınlarında birleşmesinden oluşur. Parana nehrine dökülmeden önceki son kilometrelerinde Arjantin (Misiones eyaleti) 80% ileBrezilya (Parana eyaleti) 20% arasında sınır oluşturur.
Parana Nehri'ne döküldüğü yerin yakınlarında, Brezilya tarafında Foz do Iguaçu, Arjantin tarafında ise Puerto Iguazú şehirleri bulunur. İki şehir de nehri geçen bir köprü ile birbirlerine bağlıdır.
Iguazú Şelalesi'nin en ünlü özelliği, nehrin döküldüğü yerin birkaç kilometre öncesindeki şelaleleridir. Şelaleler de aynı şekilde tam sınırda bulunur. Büyük kısmı, görkemli "Şeytan Gırtlağı"'na geçiş imkanının da bulunduğu Arjantin kısmındadır. Ama insan, şelalelerin etkisini Brezilya tarafından daha iyi hisseder. Toplam genişliği 2700 m olan Iguazú Şelaleleri'nde, ortalama 1.700 m³/s, uzun yağışlardan sonra ise 7.000 m³/s su, iki basamak halinde 75 metreden dökülür.
Bu doğa güzelliğini, Álvar Núñez Cabeza de Vaca 1542 yılında keşfetmiştir. Eleanor Roosevelt bu nefes kesici doğa mucizesine baktığında, ağzından şu iki kelime dökülmüş: "Poor Niagara" (zavallı Niagara)
Her iki tarafı da kapsayan milli park 1984 yılında UNESCO tarafından "Dünya mirası" listesine alınmıştır. Turizm sebebi ile lokal anlamda çok önemli bir ekonomik rol oynar.
Iguazú Şelalesi Dünyanın 7 Doğa Harikası geçici listesine girdi. Merkezi Cenevre’de bulunan İsviçreli vakıf New7Wonders tarafından düzenlenen dünya çapındaki anket sonucunda ilk 7'de yer aldı.
Londra'nın en önemli simgesi '' Big Ben ''
Londra'nın en önemli simgesi '' Big Ben ''
Big Ben, Londra'da Westminster Sarayı'nın yanında bulunan ünlü saat kulesidir. Dünyanın en büyük ikinci dört taraflı saatidir.
Kule, eski Westminster Sarayı'nın 16 Ekim 1834'de bir yangın ile tahrip olmasından sonra Charles Barry'nin yeni saray tasarımının bir parçası olarak dikildi. Big Ben Victoria Gotik stilinde yapılmıştır ve 96.3 metre yüksekliğindedir.
"Big Ben" aslında saat kulesinin çanının adıdır, ancak halk tarafından tüm yapıyı belirtmek için kullanılır olmuştur. Üzerinde bulunan saatin ağırlığı 5,5 ton, çanın ağırlığı ise 13,5 tondur ve çan çaldığı zaman sesi 14 km. uzak mesafeden duyulabilir.
2000 kişi üzerinde uygulanan bir anket Big Ben'in Birleşik Krallık'ın en önemli simgesi olduğunu saptamıştır.
Fotoğraf: Vikas Kaushik Lofoten Adaları üzerinde büyüleyici kuzey ışıkları...
Lofoten Adaları üzerinde büyüleyici kuzey ışıkları...
Kutup ışıkları veya Aurora Borealis, Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, dünyanın manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır. 
Aurora kelimesi Roma Şafak Tanrıçası’nın isminden gelmektedir. Boreas’da Yunanca'da kuzey rüzgarına Pierre Gassendi tarafından 1621'de verilen isimdir. Cree (kri) halkı bu ilginç olaya Ruhların Dansı adını vermişlerdir. Avrupa'da orta çağlarda auroraların Tanrıdan işaretler olduğuna da inanılırmış. 
Bu harika görüntüyü fotoğraflayan Pawel Kucharski'ye sonsuz teşekkürler.
Özgürlüğün tadını çıkaran mutlu yunuslar
Özgürlüğün tadını çıkaran mutlu yunuslar
Dünyanın çeşitli yerlerindeki su parklarında gülen yüzlerinin aksine türlü acılar çeken yunuslar bu sefer doğal ortamlarında özgürlüğün tadını çıkarıyorlar.
Kayseri'nin simgesi; Erciyes Dağı
Kayseri'nin simgesi; Erciyes Dağı
Erciyes Dağı, 3.917 m. yüksekliği, bulutları delen zirvesi, tepesinden eksik olmayan karı ileKayseri’nin sembolüdür.
Sönmüş bir “küme volkan” olan dağdaki volkanik patlamaların 30 milyon yıl önce başladığı, Erciyes'ten çıkan küllerin rüzgârla kilometrelerce uzaklara taşınarak, Hasan Dağı ile birlikte, Kapadokya bölgesindeki peri bacalarını oluşturduğu düşünülmektedir. Yüksek kısımları her mevsim karla kaplı olan Erciyes’in kuzeyinde bir kilometre uzunluğunda dağ buzulu vardır. Ayrıca dağın doruğunda bulunan, Bizans rahiplerinin inzivaya çekildiği mağaralar, kötü hava şartlarında dağcılar için sığınak olmaktadır.
Dağcılık ve kış sporlarında Türkiye’nin belli başlı merkezlerinden olan Erciyes, Kayseri’nin 30 km. güneyinde yer alır. Erciyes kayak pisti dünyanın en iyi kayak pistlerindendir.
Fotoğraf: Murat Atçı Kristal Turkuaz Gölü'nde sonbahar...
Kristal Turkuaz Gölü'nde sonbahar...
Turistlerin ve fotoğrafçıların Çin'de en çok uğradıkları mekanlardan birisi olan Kristal Turkuaz Gölü, Jiuzhaigou Milli Parkı içerisinde bulunuyor. Özellikle sonbahar aylarında bu görsel şölen daha da büyüleyici oluyor. 
Fotoğraf: Stefan Gan Gün batımında lavanta tarlası...Fransa
Gün batımında lavanta tarlası...
 

0
0
0
Yorum Yaz